Metodyka zuchowa to zbiór narzędzi wychowawczych dostosowanych do wieku zuchów (6–10 lat), mających na celu rozwój intelektualny, społeczny, emocjonalny, duchowy i fizyczny, a także kształtowanie postaw obywatelskich i społecznych. Główną formą aktywności zuchów jest zabawa w „coś” lub w „kogoś”, która realizowana jest zespołowo. Zabawy motywują do zdobywania sprawności, rozwijając umiejętności, samodzielność i odpowiedzialność.
Centralnym punktem metodyki jest Prawo Zucha, zawiera ono zasady, których zuchy zobowiązują się przestrzegać. Dzieci uczą się postaw patriotycznych, odwagi, prawdomówności, odpowiedzialności oraz wzajemnej życzliwości. Składając Obietnicę Zucha, zuch zobowiązuje się do przestrzegania Prawa Zucha, a jego spełnienie symbolizuje znaczek zucha noszony na mundurze.
Praca w gromadzie zuchowej opiera się na pracy w małych grupach zwanych szóstkami, które realizują program dostosowany do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dzieci. Program zuchowy obejmuje zdobywanie tropów, sprawności i gwiazdek, które mają na celu rozwój samodzielności i zaradności. Każda z gwiazdek: „zuch ochoczy”, „zuch sprawny” i „zuch zaradny”, jest przyznawana na podstawie wykonanych zadań, a jej nadanie wiąże się z uroczystym odnawianiem Obietnicy Zuchowej.
Metodyka zuchowa, poprzez zabawę, zadania i wspólne działania, kształtuje w dzieciach nie tylko umiejętności, ale i postawy, które towarzyszą im w dalszym życiu.
Referat Zuchowy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP za główny cel przyjął sobie wspieranie namiestnictw, kształcenie kadry instruktorskiej oraz integrację środowisk zuchowych w Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Naszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia metodycznego i programowego instruktorom pracującym w metodyce zuchowej.
Nasze działania TO:
· Warsztaty metodyczno-programowe min: WARSZTATY ZUCHMISTRZA SZLIF, ABC ZUCHMISTRZA WARSZTATY KADRY METODYCZNEJ, które pomagają w doskonaleniu pracy zuchowych liderów.
· Spotkania namiestników – wymiana doświadczeń i współpraca w ramach namiestnictw.
· Wsparcie w organizacji przedsięwzięć chorągwianych – pomagamy w planowaniu i realizacji różnych wydarzeń.
· Zloty Zuchów oraz inne aktywności, które aktywizują i integrują gromady zuchowe.
· Promowanie form kształceniowych oraz bieżących działań programowych zarówno na poziomie GK ZHP, jak i Chorągwi Wielkopolskiej ZHP
SKŁAD REFERATU ZUCHOWEGO CHORĄGWI WIELKOPOLSKIEJ ZHP:
Kierownik Referatu:
hm. Małgorzata Hnatyk — Hufiec Ostrów Wielkopolski
Członkowie:
hm. Marta Barejko- Wróbel — Hufiec Poznań Śródmieście
hm. Klaudia Frontczak — Hufiec Poznań Nowe Miasto
phm. Aleksandra Willak — Hufiec Krotoszyn
phm. Zofia Strochmiał — Hufiec Gniezno
pwd. Adrian Sitarz — Hufiec Ostrów Wielkopolski
Kontakt do referatu:
Adres e-mail: [email protected]
Fanpage referatu: https://www.facebook.com/zuchywlkp/
Metodyka harcerska obejmuje dzieci w wieku 10-12 lat. Drużyna harcerska zwykle składa się z 2-5 zastępów. Działa w niej zastęp zastępowych i Rada Drużyny. Drużyna pracuje zastępami stopniowo osiągającymi samodzielność w zakresie planowania i organizowania swojej pracy. Harcerki i harcerze uczestniczą w życiu drużyny organizowanym przez drużynowego, a jednocześnie wraz z zastępowym stopniowo zaczynają współorganizować działania zastępu. O najistotniejszych sprawach w drużynie decyduje Rada Drużyny.
Zbiórki zastępu odbywają się w regularnie, np. w tygodniowym rytmie. Przygotowane i prowadzone są przez zastępowego przy wsparciu przybocznych lub drużynowego. Członkowie zastępu włączają się w zbiórkę przez aktywny udział w proponowanych zadaniach. Przygotowują część elementów zbiórek m.in. przez realizację zadań międzyzbiórkowych. Tematyka zbiórek związana jest przede wszystkim z treściami służącymi poznaniu harcerstwa, przybliżeniu Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego, zdobyciu elementarnej wiedzy o harcerstwie oraz przyswojeniu podstawowych umiejętności i technik harcerskich. Harcerki i harcerze uczestniczą w zbiórkach, najczęściej działając w zastępie.
Na poziomie chorągwi wsparciem dla drużynowych i osób pracujących z harcerzami jest REFERAT HARCERSKI.
Skład Referatu Harcerskiego Chorągwi Wielkopolskiej:
Sprawdź jak działa referat na ich Facebooku!
Jesteś drużynową/drużynowym harcerskim w naszej Chorągwi? Dołącz do grupy!
Harcerze Starsi poszukują!
Poszukiwanie polega na przewartościowaniu dotychczasowego sposobu patrzenia na świat i autorytety, co z kolei powoduje konieczność poszukiwania własnego uzasadnienia dla istniejącego porządku rzeczy.
Poszukiwanie odbywa się w dwóch sferach:
Harcerki i harcerze w tym wieku nadal zdobywają wiedzę harcerską i doskonalą się w technikach harcerskich, ale chętnie również uczestniczą w zajęciach specjalnościowych i podejmują zadania, w których mogą wykazać się posiadanymi zainteresowaniami i pasjami lub dowieść swej przydatności w społeczeństwie.
Skład Referatu Starszoharcerskiego Chorągwi Wielkopolskiej:
Zobacz jak działa Referat na ich Facebooku lub stronie internetowej
Wędrowniczki i wędrownicy to osoby w wieku 15-21 lat działające w ramach Związku Harcerstwa Polskiego, które pracują metodyką wędrowniczą lub pełnią funkcje wychowawcze i przygotowują się do złożenia Zobowiązania Instruktorskiego.
Charakterystycznymi formami aktywności osób w wieku wędrowniczym są:
Drużyny wędrownicze cechują się dużą samorządnością – o wyborze drużynowej/drużynowego i o programie pracy decyduje cała drużyna. Ważne są też zadania o charakterze wyczynu podejmowane indywidualnie lub zespołowo, wędrówki oraz specjalności i specjalizacje pozwalające na rozwijanie zainteresowań.
Wspieranie metodyczne wielkopolskich środowisk wędrowniczych stanowi cel działania Referatu Wędrowniczego Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.
Skład Referatu Wędrowniczego Chorągwi Wielkopolskiej ZHP:
Osoby współpracujące: pwd. Zuzanna Mazurek, pwd. Marek Regdosz
Zobacz jak działa Referat Wędrowniczy na Facebooku i Instagramie lub skontaktuj się z zespołem drogą mailową: [email protected].